Strategie
udržitelného
rozvoje

Proč připravujeme dokument Strategie udržitelného rozvoje MČ Praha 1

• Stanovení vizí, priorit, cílů a opatření Strategie trvale udržitelného rozvoje MČ Praha 1, které budou východisky pro rozhodovací procesy a s tím související dokumenty.
  • Připravit dlouhodobou Strategii udržitelného rozvoje jako komplexní soubor strategií, které umožní pomocí ekonomických prostředků a technologií uspokojovat lidské, materiální, kulturní i duchovní potřeby a to při plném respektování environmentálních limitů.
  • Vytvořit v MČ Praha 1 podmínky pro trvale udržitelný rozvoj uvádějící v soulad potřeby obyvatel a návštěvníků MČ, hospodářský a společenský pokrok a plnohodnotné životní prostředí. Mezi hlavní cíle trvale udržitelného rozvoje proto v MČ Praha 1 patří zlepšení životního prostředí pro dnešek i pro další generace a to v co nejméně pozměněné podobě.
  • Zapojení MČ Prahy 1 do celoměstských procesů tvorby vizí, cílů a aktivit v souladu se Strategiemi hl. města Prahy, a jejich naplňování.

Struktura Strategie udržitelného rozvoje

Analytická část

Analytická část a její dokument Analytická zpráva je stručným popisem MČ Praha 1, který byl vytvořen na základě mnoha informací získaných z více zdrojů. Proces tvorby dokumentu byl průběžně evaluován. Podklady pro zprávu vycházely z:

• 20. setkání s veřejností,
  • 20. workshopů se stakeholdery (experti, profesní organizace, spolky, experti atd.),
  • hloubkových rozhovorů s gesčními radními,
  • rozhovorů s opozičními zastupiteli,
  • hloubkových rozhovorů s úředníky ÚMČP1,
  • kvalitativního výzkumu „Praha 1 očima občanů“,
  • kvantitativního výzkumu „Praha 1 očima občanů“,
  • demografie MČ Praha 1,
  • strategií hlavního města Prahy,
  • z veřejně dostupných zdrojů ÚMČP1, Magistrátu hl. m. Prahy, České republiky,
  • z inspirací ze zahraničí,
  • z odborné literatury

Návrhová část

V této části tvorby Strategie se ve spolupráci úředníků, politiků, expertů, stakeholderů a občanů připravují návrhy a konkrétní opatření, které se stanou východiskem pro implementační část a přípravu akčních plánů.

Implementační část

Cílem implementační části Strategie rozvoje Městské části Praha 1 je stanovit způsob, jakým bude průběžně a systematicky docházet, prostřednictvím orgánů a útvarů MČ Praha 1, k naplňování vize a strategických cílů MČ Praha 1 definovaných v návrhové části tohoto dokumentu. V bližším pohledu implementační část Strategie specifikuje:

• odpovědnosti za klíčové činnosti implementace Strategie;
• způsob práce s implementačními nástroji (Zásobník projektů a Akční plán);
• systém monitoring

Akční plán

Akční plán představuje garanty jednotlivých opatření, další osoby a subjekty potřebné pro spolupráci na realizaci daných opatření, navrhuje možnosti financování a definuje ukazatele plnění cílů. V rozpočtu MČ Praha 1 bude alokována částka na udržitelnost, která bude vynaložena na realizaci opatření, uvedených níže.

Videa Vás provedou přípravou Strategie udržitelného rozvoje